داربست مثلثی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

داربست مثلثی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

داربست مثلثی

داربست یکی از قدیمی‌ترین ابزارها در ساخت‌وساز بناهای مختلف است که از زمان قدیم تا همین الان کاربرد زیادی در مراحل مختلف ساخت سازه‌های عمرانی دارد. در گذشته، انواع مختلف این سازه محدود به دو نوع فلزی و چوبی بود، اما امروزه این صنعت پیشرفت کرده و انواع مختلفی از آن، به بازار ارائه شده است. یکی از مدل‌های موجود در بازار که این روزها نیز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، داربست مثلثی است. درباره این نوع از سازه فلزی که تحت عنوان اسکافلد نیز شناخته می‌شود، در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی نوعی سازه فلزی است که از فریم‌های مثلثی ساخته شده و در ابعاد 100 در 120 یا 75 در 120 موجود است. در حال حاضر، می‌توان ادعا کرد که این نمونه، یکی از پرکاربردترین نمونه‌های موجود در بازار به حساب می‌آید. اسکافلد به‌صورت موقت مونتاژ می‌شود و در اغلب موارد، برای دسترسی به ارتفاعات بسیار بالا نظیر ساخت یک پل، به کار می‌رود. نحوه اتصال لوله‌ها در این داربست، به‌صورت نر و ماده است و در نهایت با استفاده از این روش، یک اتصال بسیار قوی و مستحکم ایجاد می‌شود.

داربست مثلثی یا همان اسکافلد در عین مقاومت بسیار زیاد، از نظر اقتصادی نیز نسبت به سایر نمونه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است. قبل از نصب این مدل، باید از استحکام سطح زمین، اطمینان حاصل شود؛ چراکه در صورت مستحکم نبودن زمین، ممکن است پایه‌های لوله داربست در آن فرو روند. نکته قابل‌توجه دیگر در نصب و ساخت سازه‌های مثلثی این است که نباید از لوله‌های درزدار استفاده شود. همان‌طور که می‌دانید لوله‌های بدون درز، استحکام بیشتری نسبت به لوله‌های درزدار دارند؛ پس استفاده از آن‌ها کمک می‌کند که سازه فلزی استحکام کافی برای بتن‌ریزی را داشته باشد.

داربست مثلثی چیست؟

 

کاربردهای داربست مثلثی

همان‌طور که اشاره کردیم از داربست‌های مثلثی می‌توان برای دسترسی به ارتفاعات بالا استفاده نمود و در همین راستا برای ساخت انواع دالان‌ها و زیرسازی پل‌ها، از این مدل استفاده می‌شود. علاوه بر این، داربست مثلثی استحکام و مقاومت بالایی در برابر وارد شدن فشارهای فیزیکی دارد؛ به همین دلیل می‌توان از آن به‌عنوان جک سقفی، برای تحمل وزن سقف نیز استفاده نمود. به کار گیری این مدل، هیچ محدودیتی ندارد و می‌توان از آن برای پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی، استفاده کرد.

ویژگی‌های دیگر داربست مثلثی

برای تهیه و نصب داربست مثلثی، به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید از لوله‌های فرسوده و آسیب‌دیده استفاده کنید. برخی افراد از لوله دست دوم استفاده می‌کنند که این کار می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را برای کارکنان به وجود آورد. جنس لوله‌های مورد استفاده، باید از بهترین متریال ممکن باشند که به‌هیچ‌عنوان در صورت وارد شدن فشار، خم یا کج نشوند.

سازه مثلثی در حالت معمولی تحمل 14 تن بار را دارد؛ اما درصورتی‌که تغییراتی در نحوه اتصالات و برخی از جوشکاری‌ها انجام شود، می‌توان این میزان از تحمل بار را ارتقا داد. مونتاژ اسکافلد و همچنین دمونتاژ کردن آن، به‌راحتی انجام می‌شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد. همین امر باعث شده است تا کاربرد آن در انواع پروژه‌های عمرانی بسیار بیشتر شود. به کار بردن این داربست، می‌تواند تا حدی بر روی سرعت پیشرفت و روند پروژه‌های مختلف نیز تأثیر بگذارد و باعث تسریع کار شود. از دیگر ویژگی‌های این داربست، می‌توان به نحوه حمل‌ونقل آن اشاره کرد که به‌راحتی و در زمان کمی، انجام می‌شود.

سخن پایانی

اگر بخواهیم یکی از پرکاربردترین انواع داربست را معرفی کنیم، می‌توانیم به داربست مثلثی اشاره‌کنیم. این نوع از داربست، برای دسترسی به بلندترین ارتفاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در سرعت پیشرفت پروژه‌های عمرانی مختلف بگذارد. انواع مثلثی به‌راحتی نصب و جمع می‌شوند، بدون اینکه نیاز به تخصص خاصی در این زمینه وجود داشته باشد. این داربست‌ها همچنین استحکام بسیار زیاد، تحمل بار بالا و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به سایر نمونه‌های داربست دارند. استفاده از سازه مثلثی محدودیت ندارد و می‌توان از آن‌ها در انواع پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز، استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.